BALLINA

RREGULLORJA ORARI I NDESHJEVE GALERIA VIDEO KLIPE NA KONTAKTONI

 

ADEM JASHARI (1955-1998)
  Biografia e shkurtėr

 

Adem Jashari u lind nė Prekaz, nė rajonin e Drenicės sė Kosovės, mu nė "Ditėn e Flamurit" mė 28 Nėntor 1955. Ai ėshtė njė nga arkitektėt kryesor tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Adem Jashari ishte kryekomandanti i UĒK-sė.

Sė bashku me tė vėllain e tij Hamzėn, Ademi ka marrė pjesė nė sulmet kundra forcave policore-ushtarake serbe. Forcat policore jugosllave dhe Ushtria Jugosllave e sulmuan shtėpinė e tij nė mars tė vitit 1998, ku Jashari heroikisht ra sė bashku me pesėdhjetė e gjashtė anėtarėt e familjes sė tij. Ky ėshtė rast unikat nė historinė e luftėrave. Ai mban titullin "Komandanti Legjendar i UĒK-sė". Titullin "Hero i Kosovės" u dha atij nė vitin 2008 nga kryeministri i Kosovės.

Jeta

Nė vitin 1991,Adem Jashari u zhvendos nė Shqipėri pėr t'u trajnuar me vullnetarėt e parė, qė mė vonė u bashkuan nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK). Mė 28 shkurt 1998, njė grup kryengritės tė udhėhequr nga Adem Jashari, sulmuan patrullat e policisė serbe duke vrarė katėr policė dhe plagosur dy. Familjen Jashari e luftuan forcat serbosllave nė Kosovė nė vitet e 90-ta, por ky fakt u mbajt i fshehur nga opinioni i gjėrė, nga ana e politikanėve tė moderuar shqiptarė dhe nga qeveria e Beogradit, si mėnyrė pėr tė ruajtur status-quonė. Beteja e parė mes Ademit dhe shokėve e tij kundėr Forcave Federale ushtarako-policore Jugosllave u bė nė mėngjesin e 30 dhjetorit tė vitit 1991. Shtėpia e Jasharajve ishte rrethuar nga njė numėr i madh i forcave tė sigurimit serbosllav duke kėrkuar dorėzimin e tij. Jasharajt me shokėt, thyen rrethimin dhe mė vonė morėn pjesė nė disa aksione kundėr ushtrisė jugosllave dhe tė policisė. Adem Jashari nė Prekaz u sulmua pėrsėri nga forcat e policisė federale mė 22 janar tė vitit 1998.

Sulmi mbi Prekaz

Nė orėt e hershme tė mėngjesit tė 5 mars 1998, nė Prekaz u sulmua sėrish nga Ushtria Jugosllave dhe forcat policore. Njė rrethim e dytė u bė pėr tė pamundėsuar ēdo shpėtim jete. Forcat sulmuese pėrbėheshin nga transportues tė blinduar dhe pjesėtarė tė policisė, tė mbėshtetura nga artileria nga njė fabrikė municioni nė afėrsi. Sulmi zgjati dy ditė.

Forcat policore kėrkuan sė pari qė Adem Jashari tė dorėzohet, pasi se kjo nuk ndodhi, ata i dhanė 2 orė afat pėr tė shqyrtuar ofertėn. Pas kėsaj kanė filluar tė shtėnat. Nga njė shtėpi, policia qėllonte me mortaja, pasuar nga gazi lotėsjellės. Shumica e familjes sė gjėrė e Jasharajve u mblodhėn nė njė dhomė tė vetme, e cila ishte e murosur me tulla. Njė predhė pastaj ra pėrmes ēatisė, duke vrarė njė numėr tė anėtarėve tė familjes. Granatimet e vazhdueshme pėr nja tridhjetė e gjashtė orė ia mundėsuan policisė mė nė fund tė hyjė nė shtėpi.

Organizata "Amnesty International", nė njė raport tė bėrė pėr rastin, tha se sulmi kishte pėr qėllim eliminimin e tė gjithė dėshmitarėve. Adem Jashari sė bashku me pesėdhjetė e gjashtė anėtarėt e familjes sė tij u vranė. Gjithsejt pesėdhjetė e tetė persona janė vrarė, nė mesin e tyre tetėmbėdhjetė ishin gra dhe dhjetė fėmijė nėn moshėn gjashtėmbėdhjetė vjeēare. Nga ana tjetėr televizioni serb "B-92" lajmėronte pėr 69 pjesėtarė tė vrarė tė policisė dhe ushtrisė.

Pas vdekjes

Adem Jashari u bė njė simbol i pavarėsisė pėr shqiptarėt e Kosovės dhe pėr shqiptarėt kudo qė janė, shumė nga tė cilėt veshėn bluza me fotografinė e tij, pasi Kosova shpalli pavarėsinė e saj tė dielėn, mė 17 Shkurt tė vitit 2008. Nė bluzė shkruante "Bac, U kry!".

 

 

 

 

Krijuar dhe mirembajtur nga Denycomputers.com
1